Za starše

Pozdravljeni.

Tu so zajeti nasveti za starše, ki se ravno tako nahajate v novih okoliščinah. Novejši prispevki bodo na vrhu. Upam, da vam bodo v pomoč.

Starši za starše

Uporabne vsebine za starše, da se razbremenite, so različni zaposleni starši združili tule DIGITALNA SOLIDARNOST, katere namen je spodbuditi podjetja, da brezplačno ponudijo storitve, ugodnosti in rešitve za izboljšanje življenja ljudi, ki so v tem trenutku zaradi vpliva koronavirusa prisiljeni spremeniti svoje navade.

Vsebine so razdeljene po področjih in zajemajo:

• vse za otroke
  • šport
  • filmi, serije in predstave
  • revije in knjige
  • glasba in kultura
  • izobraževanje
  • ostale koristne povezave

Priporočamo ogled, saj je na eni strani zbranih zelo veliko koristih informacij in idej ter brezplačnih ponudb.

Uspešno premagovanje izzivov učenja na domu

Skupina Iniciativa Pedagogi učitelji je za starše pripravila brezplačen webinar z naslovom Uspešno premagovanje izzivov učenja na domu, v času, ko so šole zaprte in Najstniško vedenje – kako se nanj učinkovito odzovemo.

Na webinarju je psihoterapevt Albert Mrgole podal nekaj smernic, kako se soočati s trenutno situacijo. Dotaknil se je naslednjih vprašanj:

• Kako otroku pomagati pri domačem učenju (in pri tem ne izgoreti).
  • Kako otroke motivirati za učenje.
  • Razumljive razlage šolske snovi v času, ko so šole zaprte.
  • Kako vem, koliko moj otrok v resnici zna in kaj lahko pričakujem na preverjanjih in preizkusih znanja.
  • O učinkoviti komunikaciji z najstnikom za manj konfliktov in lepše odnose.
  • Kako ustaviti ponavljajoče spore z otrokom.
  • Kako ostati miren v zahtevnih in stresnih situacijah

Tu si lahko preberete povzetek seminarja, ki ga je pripravila kolegica.

POVZETEK SEMINARJA

Starševstvo v času COVID-19 – napotki za starše oz. družine

V sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), UNICEF-om, End Violence Against Children idr. je NIJZ v slovenščino prevedel šest sklopov nasvetov za starše in druge skrbnike, ki vključujejo:
  • načrtovanje preživljanja skupnega časa “ena na ena”,
  • ohranjanje pozitivnih občutkov in misli,
  • ustvarjanje nove vsakodnevne rutine,
  • izogibanje slabemu vedenju,
  • obvladovanje stresa ter
  • pogovor o novem koronavirusu oziroma bolezni COVID-19.
POVEZAVA do gradiv
Kako podpreti otroka v času koronavirusa?

Dragi starši in vsi ostali, ki v tem času skrbite za otroke, tudi za vas je situacija negotova, nekateri so soočate z mnogoterimi izzivi hkrati. Usklajevanje družinskih, šolskih in službenih obveznosti terja veliko časa in napora, še posebej v družinah z mlajšimi otroki.

Za hip se ustavite in se opomnite, da je tudi skrb zase nepogrešljiva. Brez občutka slabe vesti skušajte najti čas, da storite nekaj zase: bodisi je to telovadba, topel napitek, ki ga spijete v miru, ali si zvečer pripravite kopel. Pomembno je, da sami odkrijete, kaj je tisto, kar vas sprošča.

Biti »dovolj dober« starš v teh razmerah je dovolj. Nekaj smernic, ki so vam lahko v pomoč, si lahko preberete TUKAJ.

Nasveti za bolj uspešno šolanje na domu

V prispevku, ki si ga lahko pogledate in preberete na POVEZAVI so izpostavili predvsem 6 temeljnih načel:

• spoštovanje otrokovega bioritma,
  • upoštevanje bolj in manj učinkovitih dni,
  • spoštovanje otrokove potrebe po gibanju,
  • alternativne oblike učenja,
  • individualna obravnava otrok in
  • pozitiven medosebni odnos.